Mesafeli Satış Sözleşmesi

Tüm kullanıcılar üyelik işlemlerini gerçekleştirdikleri anda şatış sözleşmesini okuduklarını ve onayladıklarını kabul etmiş sayılırlar.

rosanigrum.com (ROSENERA ÇİÇEKÇİLİK ORGANİZASYON EĞİTİM DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.) ile Müşteri arasındaki Sanal Ortamda Satış Sözleşmesidir.

Madde 1 – Taraflar

1.1. SATICI (Satıcı)

  • www.rosanigrum.com
  • +90 532 202 03 89 (Whatsapp sipariş hattı)
  • +90 216 323 60 16
  • @rosanigrum Instagram hesabı

1.2. ALICI (Alıcı / Siparişi Veren Kişi)

  • www.rosanigrum.com’dan online web kanalı, Whatsapp, Instagram gibi sosyal iletişim araçları ve telefon aramaları aracılığıyla sipariş veren, ürün satın alan kişiler.

Madde 2 – Konu

Bu sözleşmenin konusu, ALICI'nın SATICI’ya ait https://www.rosanigrum.com internet sitesinden, Whatsapp, Instagram gibi sosyal iletişim araçları üzerinden ve telefon aramaları aracılığıyla elektronik ortamda sipariş ettiği, nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümlerince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir. SATICI, satışa sunduğu ürünlerin temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları gibi satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgileri açık ve anlaşılır şekilde internet ortamına uygun olarak ALICI’ya sunar. ALICI, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ederek ürünü sipariş eder.

Madde 3 – Teslimat Bilgileri / Ürün / Teslimat

Elektronik, telefon ve Whatsapp Instagram vb. ortamda alınan ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka ve modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri ve varsa kargo ücreti, alışveriş sırasında belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Siparişte yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya eksik olduğu durumlardan doğacak zararları tamamen karşılamayı ve bu durumdan doğabilecek her türlü sorumluluğu ALICI kabul eder. SATICI, gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’nın verdiği bilgilerin doğruluğunu teyit edene kadar siparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI, siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın verdiği telefon, e-posta ve posta adreslerinden ulaşmaya çalışır. ALICI’nın, siparişin teslim edilmesi istenen süre zarfında SATICI ile iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içinde ALICI’dan yanıt alınamazsa, SATICI siparişi iptale düşmeden teslim edilmiş sayılacaktır.

Madde 4 – Sözleşme Tarihi ve Mücbir Sebepler

Sözleşme tarihi, ALICI’nın siparişi verdiği tarihtir. Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolü dışında gelişen, taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını tamamen veya kısmen yerine getirmelerini imkansız hale getiren durumlar mücbir sebep olarak kabul edilir. (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat değişiklikleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde büyük arıza, büyük trafik sorunları, köprülerde yol çalışmaları gibi diğer mücbir sebepler.) Mücbir sebep durumunda SATICI, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirir. Mücbir sebep devam ettiği sürece, tarafların yükümlülüklerini yerine getirememe durumu herhangi bir sorumluluk doğurmaz. Mücbir sebep durumunun devam etmesi halinde, taraflardan herhangi biri, tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.

Madde 5 – SATICI’nın Hak ve Yükümlülükleri

5.1. SATICI, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olarak sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

5.2. 18 yaşından küçük kişiler, https://www.rosanigrum.com’dan alışveriş yapamaz. SATICI, ALICI’nın sözleşmede belirttiği yaşın doğruluğunu esas alır. Ancak, ALICI’nın yaşını yanlış yazmasından dolayı SATICI’ya hiçbir sorumluluk yüklenemez.

5.3. Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından https://www.rosanigrum.com sorumlu değildir. Buna istinaden SATICI, internet sitesindeki sistem hataları, dizayn hataları veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler nedeniyle ortaya çıkabilecek tanıtım ve fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak ALICI, SATICI’dan hak iddiasında bulunamaz.

5.4. https://www.rosanigrum.com’dan kredi kartı (Visa, MasterCard, vs.) ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı veya havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı andır.

Madde 6 – ALICI’nın Hak ve Yükümlülükleri

6.1. ALICI, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

6.2. ALICI, sipariş vermekle bu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödeme yapacağını kabul ve taahhüt eder.

6.3. ALICI, https://www.rosanigrum.com internet sitesinden, Rosa Nigrum işletme hesabına ait Whatsapp, Instagram gibi sosyal iletişim araçları ve telefon aramaları aracılığıyla sipariş vererek, SATICI’nın isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları gibi satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgileri anladığını ve bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.

6.4. Bir önceki maddeye bağlı olarak ALICI, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların yer aldığı https://www.rosanigrum.com sipariş oluşturma prosedür bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

6.5. ALICI, gönderim yaptığı kişinin adını, soyadını, telefon numarasını ve adresini hukuka uygun olarak bildiğini ve bunun getireceği sorumluluğu peşinen kabul eder.

6.6. ALICI, aldığı ürünün canlı bir ürün (dayanıksız tüketim malı) olduğundan iadesi ve değişimi mümkün olmadığını kabul eder.

6.7. ALICI, çiçeklerin doğal yapıları gereği, mevsim şartları, ithalata bağlı tedarik koşulları ve stoklar nedeniyle; renk, çeşit, kafa veya boy çap ve ölçüleri yönünden görsellerle farklılık gösterebileceğini kabul eder.

Madde 7 – Ödeme Prosedürü / Sipariş Verme

Sipariş: Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları), ALICI tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili, Rosa Nigrum işletme hesabına ait Whatsapp, Instagram gibi sosyal iletişim araçları üzerinden Onay Mesajı, telefon aramaları aracılığıyla sipariş onay bilgisi gönderilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı veya havalenin (EFT’nin) SATICI hesaplarına ulaştığı andır. İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilememesi veya stok problemi yaşanması durumunda, ALICI hemen bilgilendirilir ve onayı alındıktan sonra eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilir veya ALICI’nın arzusu ve seçimi doğrultusunda; başka bir ürün seçtirilir, ürünün stoklara girmesi veya teslimat engelinin ortadan kalkması beklenir veya sipariş iptal edilebilir. Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün imkansız hale gelmesi durumunda, ALICI’ya bu durum bildirilir ve ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan belgeler en geç on gün içinde iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda, ALICI’nın SATICI’dan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

Ödeme: https://www.rosanigrum.com’da, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen ALICI’lara nakit havale ile sipariş imkanı sunulmuştur. Havale ile ödemede, ALICI kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa, hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. Ürünün tesliminden sonra, ALICI’ya ait kredi kartının ALICI’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeniyle ilgili banka veya finans kuruluşunun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nın kendisine teslim edilmiş ürünü on gün içinde SATICI’ya geri göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri ALICI’ya aittir. ALICI kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmişse, ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükteki mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yabancı para birimi ile yapılan "ön siparişler"in "geri ödeme" ve "iade" hesaplamalarında, satın almanın yapıldığı tarihteki Merkez Bankası kuru esas alınır. İki farklı tarihte yapılan alışverişlerde ise kurların ortalaması hesaplanarak bir değer elde edilir. Bu değer, "güncel kur" ile çarpılarak geri ödeme ve iade gerçekleştirilir.

Madde 8 – Sevkiyat / Teslimat Prosedürü

Sipariş Onayı ve Teslimat:
Sipariş onayı e-maili gönderildikten sonra, ürün/ürünler özel araçlarımız ve yetkili personellerimiz ile teslim edilir.

WhatsApp, Instagram vb. sosyal medya uygulamalarından gelen özel siparişlerde, ürün hazırlandıktan sonra alıcıya onay fotoğrafı göndeririz. Alıcı, kendisine WhatsApp, Instagram vb. sosyal medya uygulamalarından gönderilen onay fotoğrafı üzerinden 15 dakika içinde onay veya revizyon yapma hakkına sahiptir. 15 dakika içinde geri bildirim alamazsak, siparişi otomatik olarak onaylanmış sayar ve teslimata çıkarırız.

Teslimat Koşulları:
Teslimat seçeneğimiz yalnızca İstanbul için geçerlidir.
Standart teslimat saat aralığımız 10:00 - 16:00 ve 16:00 - 20:00 arasındadır.
Standart gönderilerde teslimat süresi, sipariş saatinizi takiben trafik koşullarına ve programa bağlı olarak ortalama 3 ila 4 saattir.
Aynı gün saat 16:00'dan sonra verilen siparişleri otomatik olarak ertesi gün teslim ederiz.
Bu saatler dışında özel teslimat saat talebi VIP Teslimat olacak şekilde programa alınır. VIP Teslimat ücreti ek olarak 1500 TL'dir. WhatsApp hatlarımız üzerinden satış danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Anneler Günü, Kadınlar Günü, Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü, Babalar Günü vb. özel günlerde gün içinde teslimat yaparız.

Ekstra Ücretler ve Bölgeler:
İstanbul'un merkeze uzak ilçeleri olan Arnavutköy, Avcılar, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Çatalca, Esenyurt, Kartal, Pendik, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi ve Tuzla ilçelerine gönderim ücreti 550 TL'dir. Siparişinizi tamamladıktan sonra; ücretli gönderim bölge ücreti, online ödeme linki şeklinde e-mail adresinize ayrıca otomatik olarak gönderilir. Ödeme işlemi tamamlanmayan siparişleri iptal ederiz.
Bu bölgelere yapılacak 3000 TL üzeri siparişlerden teslimat ücreti almayız.
Yukarıdaki ilçeler dışında kalan yerler için teslimat ücretsizdir.
Teslimat süresi, sipariş saatinizi takiben trafik koşullarına bağlı olarak ortalama 2 ila 4 saattir. Ücretli gönderim bölgeleri için ek ödeme, alışveriş sonrasında alıcıya ulaşılarak banka yoluyla veya online kredi kartı linki ile tahsil edilir. Teslimat süresi, sipariş saatinizi takiben trafik koşullarına bağlı olarak ortalama 2 ila 4 saattir. Trafik koşullarına bağlı olarak aksi durumlarda alıcıyı bilgilendiririz ve yeni teslimat saatini bildiririz. Bilgilendirme sonrasında satıcı cayma hakkına sahip değildir.

Teslimat Süreci:
Teslimat adresinde bulunamayan alıcı için, sipariş esnasında paylaşılan telefon numaralarına ulaşırız. Teslim edilecek güvenli bölge için (güvenlik, muhaberat, kapı önü teslim vb.) bilgi veririz. Ulaşamadığımız takdirde onay alınmadan güvenli bölgeye teslimat yaparız.
Ulaşılamayan ya da gönderilen ürün/ürünlerin teslim alınmaması/kabul edilmemesi durumunda sipariş iptal veya iadeye düşmez. Aynı şekilde gönderen bilgisi gizli olan siparişlerde alıcı kişinin ürün/ürünleri kabul etmeme durumunda sipariş iptal veya iadeye düşmez.

Madde 9 – Ürün İade ve Cayma Hakkı Prosedürü

Ürün İade: ALICI, aldığı ürünün canlı bir ürün (dayanıksız tüketim malı) olduğundan iadesi ve değişimi mümkün olmadığını peşinen kabul eder. Teslim edilen ürünler lokum ve çikolata gibi gıda maddeleri olduğu için, TTK gereğince cayma hakkı bulunmamaktadır. ALICI'nın istekleri veya açıkça kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

Madde 10 – Gizlilik

ALICI tarafından bu sözleşmede belirtilen bilgiler ile ödeme yapmak amacıyla SATICI’ya bildirilen bilgiler SATICI tarafından üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. SATICI, bu bilgileri sadece idari ve yasal zorunluluklar çerçevesinde açıklayabilir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde SATICI, kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir. Kredi kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz. Kredi kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara iyzico (https://www.iyzico.com) altyapısı kullanılarak güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir. ALICI’ya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca SATICI tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Bazı dönemlerde kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler ve promosyon bilgileri ALICI’ya onayı sonrasında gönderilebilir.

Madde 11 – Uyuşmazlık Durumunda Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri

Bu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICI’nın veya SATICI’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Siparişin gerçekleşmesi durumunda ALICI, bu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.